Women Warriors: Indigenous Voices
University of Northern BC Conference
women_warrriors_program_-_march_12.pdf | |
File Size: | 712 kb |
File Type: |
Also see the paper that accompanies Manulani Meyer's keynote address:
Manulani Meyer - Holographic Epistemology | |
File Size: | 58 kb |
File Type: | docx |
Schedule of Events
Sunday 11 March 2012 (NUSC Event Space)
4:30pm – 5:00pm Registration
5:00pm - 6:00pm Opening Dinner
The event will begin with a banquet with the opening prayer and welcome done by a Lheidli T'enneh Elder.
6:00pm – 6:30pm Introductory Speeches
- Honouring Women Warriors. Graduate Student drummers and singers.
- Karyn Sharp, on behalf of the FNST Department, will also welcome guests and speak.
- Representative from Graduate Studies
- Toni Carlton representing UNBC First Nations Centre
6:30pm – 7:30pm Keynote Speaker
Dr. Val Napoleon will open as the first keynote speaker, speaking to: Rethinking the Potential of Law and Resistance
7:30pm – 8:30pm Elders Dialogue Presentation
Monday 12 March 2012
9:00am - 9:30am Conference Opening (Canfor Theatre)
9:30am – 10:30am Concurrent Presentations/Workshops:
6-305 (Workshop)
I. Marian Laval and VeraLynn McDonald: "When the tides turn: Serving Indigenous matriarchal vision for institutional change."
6-306
I. Shelly Johnson: "A vision of hope: Seven women chiefs of Northern BC."
6-307
I. Barbara Adam-Williams: "Ned'ut'een women at the Babine Barricade Treaty of 1906."
II. Patricia Howard & Tina Fraser: "The many faces of women warriors."
NUSC Event Space
I. Karyn Sharp: Title TBA
II. Gallery walk: Cristian Silva
Attendees will meet in the NUSC Event Space to be taken to the Rotunda Gallery on campus to experience the art show currently on display:
Warmikuna Yuyaynin - Women's Memory
10:30am – 10:45am Coffee break (NUSC Event Space)
10:45am - 12:00pm Concurrent Presentations/Workshops
6-305 (Workshop)
I. Vicki Kelly: "Walking with: As vision, practice, and curriculum." With Angie Hocken, Faye Seymour, Susan McCook, Charlotte Boya, Hazel Boya & Kathy Poole
6-306
I. Titi Kunkel: "Doing Indigenous research as a 'de-centred' African in the Cariboo Chilcotin region."
6-307
I. Marilyn Iwama: "The earth is our mother: Determining metaphor in our story."
NUSC Event Space
I. Dr. Alyce Johnson: Mnemonic Maps, Talking Landscapes
12:00pm – 1:30pm: Lunch break
1:30pm – 2:45pm: Cultural Workshops (NUSC Event Space)
I. Traditional beading with each participant making either earrings or a bracelet to commemorate their experience at the conference.
II. Teaching session done by a local Indigenous Elder surrounding traditional medicine pouches and herbs along with their uses. Each attendee will leave with greater cultural understanding and knowledge and they will also take a medicinal pouch home with them.
2:45pm - 3:00pm Coffee break (NUSC Event Space)
3:00pm - 4:00pm Concurrent Presentations/Workshops
6-305 (Workshop)
Moderator: Paul Michel
I. Paul Michel
II. Ivan Paquette: "From a holistic lens... We see the whole picture... Together we find solutions."
III. Benjamin Laurie: "Challenging men: Empowering partners of intimate abuse."
6-306
I. Nellie Vera Pokiak: "Two worlds, two cultures: How curiosity and strength have bridged two ways of knowing."
6-307
I. Catherine Nolin: "'Get these monsters out of here!' Maya women's activism and resistance against Canadian mining on Indigenous lands in Guatemala."
II. Cristian Silva & Gisela Ortiz Perea: "Huamanquiquia: Community of widows."
NUSC Event Space
I. Sarah Nelson: Master of Arts in First Nations Studies Thesis: “Don’t call me crazy: Re-envisioning mental health services in Aboriginal contexts in Canada”
4:00pm - 5:00pm Keynote Presentation
Dr. Paula Sherman will be the afternoon keynote speaker with artist Alanis King, speaking on: Articulating an Indigenous Research Paradigm through Performance
Tuesday 13 March
9:00am - 9:30am (Canfor Theatre)
Conference Opening
9:30am – 10:30 am (Canfor Theatre)
Dr. Manulani Meyer will be the keynote speaker, speaking about: Holographic Epistemology
10:30am – 10:45am Coffee break (6-205/211)
10:45am -12:00pm Concurrent Presentations/Workshops
6-305 (Workshop)
I. Cindy Charleyboy: Techniques for self empowerment
6-306
I. Leona Nielson & Caitlin Nicholson: Traditional medicines, language and cultural education, early readers
6-307 (Workshop)
I. Vicki Kelly, Marlene Erikson, Colleen Erikson, Shana Schwenter, Sarah John, Kim Stewart, Donna Mac Donald, & Cat Stevens: “The Place of the Arts in Giving Voice: A transformative Journey.”
Gathering Place
I. Women Leaders Session: Karen Ogen – Wet’suwet’en Chief
12:00pm – 1:30pm Lunch break with poster viewing session
Posters: 6-205/211
I. Antonia Mills & Melissa Carlick: "Strong Yukon women come back from men."
II. Emily Sadowski: Intuitive knowing
III. Imani Miller: "'Women warriors' of Prince George."
IV. Maria Orcherton: "Exploring geographical kinships and mapping landscapes of identity in the Casma Valley of Central Peru."
V. Sandra Harris: "Wet'suwet'en social ecological framework."
VI. Maxine Matilpi: “A Kwakwaka’wakw Reflection on an Indigenous Legal Pedagogy.”
VII. Ivy Chelsea – “Letwilc: Healing from the Heart. A Secwepemc Perspective”
1:30pm – 2:45pm Concurrent Presentations/Workshops
6-305
I. Shelly Niemi and Angela Carter “Five Learning Foci within the Aboriginal Education Department;
II. Lorraine Naziel – “Yintah’ Wewat’zenli - “Taking Care of the Land”-Wet’suwet’en Women Negotiating Empowerment”
6-306
I. Victoria Baptiste, “Utilizing Technology for Indigenous Knowledge”
6-307
I. Elders – Cultural Competency
Gloria George & other Respected Elders
Gathering Place
I. Honoring Women Leaders: Sophie Thomas
Video Presentation: “The Warmth of Love, The Four Seasons of Sophie Thomas”
2:45pm - 3:00pm Coffee break (6-205/211)
3:00pm - 4:00pm (Welwood Theatre)
Round table/café dialogue with all keynote speakers
5:00pm – 7:30pm (Bentley Centre)
Closing ceremony, dinner, and remarks